Jak dobrać okna do budynków zabytkowych?

Zabytkowe budynki są obiektami dziedzictwa kulturowego, dlatego powinny być chronione. Najlepszą formą ochrony takich budynków jest ich rewitalizacja. Dzięki pracom remontowym i modernizacyjnym można zaadoptować stary obiekt budowlany do współczesnych wymagań, a nawet całkowicie zmienić jego funkcję. Podczas rewitalizacji wymienia się między innymi okna. Muszą być one odpowiednio dobrane, aby idealnie współgrały i dopełniały styl architektoniczny danego budynku.
Czym trzeba się kierować, wybierając nowe okna do zabytkowego budynku?
Wymiana okien w zabytkowych budynkach wpisanych do rejestru zabytków jest regulowana przepisami prawa. Nawet właściciel takiego obiektu nie może samodzielnie wprowadzać w nim dowolnych zmian, gdyż każda praca remontowa musi być zgłaszana do konserwatora zabytków. Taka kontrola ma na celu zachowanie tzw. ciągłości architektonicznej i uniknięcia ewentualnego oszpecenia zabytkowych budynków. Każdy element wykończeniowy (np. kolor i rodzaj elewacji, ornamenty, drzwi i okna), który jest wymieniany w takim obiekcie, musi być starannie dobrany i zaakceptowany przez konserwatora, aby harmonijnie pasował do ogólnej estetyki oraz stylu architektonicznego, w jakim został wzniesiony budynek.
Co ciekawe te regulacje prawne dotyczą nie tylko budynków wpisanych do rejestru zabytków, ale również obiektów, które znajdują się w zabytkowych dzielnicach, choć same do takich się nie zaliczają. Dzięki takim przepisom zabytkowe części miast są chronione przed wprowadzaniem do nich rażących i niepasujących nowoczesnych elementów, które psułyby odbiór całości.
Najczęściej konserwatorzy zabytków nie zezwalają na wymianę starych okien drewnianych na nowoczesne okna wykonane z PVC, gdyż taka zmiana wpływa negatywnie na estetykę całego budynku. Zazwyczaj nie można też zmieniać ich wymiarów ani kształtu. Ważną kwestią jest również fakt, iż decydując się na wymianę okien, trzeba od razu wymienić je wszystkie, ponieważ częściowa wymiana zaburzyłaby spójność elewacji. Warto dodać, że każda samowolna modernizacja przeprowadzona w zabytkowych budynkach bez zezwolenia konserwatora zabytków może skutkować nałożeniem kary grzywny oraz koniecznością demontażu zastosowanych elementów i jak najszybszej wymiany ich na te, które są zgodne z wizją oraz założeniami konserwatora.
Jakie okna pasują do zabytkowych budynków?
Do większości zabytkowych budynków najlepszym wyborem są stylowe okna drewniane. Drewno to naturalny materiał wykorzystywany w budownictwie od bardzo dawna, dlatego odpowiednio dobrane modele takich okien będą idealnie pasować do starodawnych stylów architektonicznego. Drewniana stolarka okienna pozwoli zachować ciągłość architektoniczną i podkreślić historyczny charakter modernizowanego budynku. Nowoczesne okna drewniane, które są produkowane np. przez firmę ABA Wiktorczyk z Czarkowa k. Pszczyny, wyróżniają się stylowym wyglądem oraz najwyższą jakością. Są nie tylko piękne, ale również energooszczędne.
Do ich produkcji stosowane są różne gatunki drewna – np. sosna, meranti, dąb czy modrzew. W ofercie znajdują się okna zabytkowe, które są stylizowane na różne epoki, dzięki czemu wspaniale dopełniają wygląd starych elewacji, doskonale się z nimi komponując i tworząc spójną całość estetyczną. W zależności od potrzeb można zamówić drewniane okna w różnych nietypowych kształtach (okrągłe, trójkątne lub łukowe) lub ze szprosami (konstrukcyjnymi, wewnątrzszybowymi, wiedeńskimi lub nakładanymi). Dzięki bogatej ofercie okien drewnianych bez trudu można dopasować stolarkę okienną do stylu architektonicznego remontowanego zabytkowego budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dariusz Nowak Zakład ogólnobudowlany stolarstwo eksport import
Okna, drzwi - montaż woj. wielkopolskie64-100 Leszno, Mielżyńskich 12