Jak montować okna i drzwi, by uniknąć mostków termicznych?
W ostatnim czasie energooszczędność to temat numer jeden, jeśli chodzi o współczesne budownictwo. Inwestorzy przykładają coraz większą uwagę do materiałów zastosowanych do budowy i wykończenia domów. Chcą, aby budynek był nie tylko przytulny, ale też ciepły i ekonomiczny w utrzymaniu. Problemem jest, gdy w wyniku nieprawidłowego montażu okien i drzwi, pojawiają się tzw. mostki termiczne. Co to takiego i jak ich uniknąć? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Czym są mostki termiczne?
Zacznijmy jednak od samego początku i sprawdźmy, czym są mostki termiczne? Otóż są to obszary, w których obserwuje się zwiększoną utratę ciepła. Występują one w miejscach łączeń różnych elementów konstrukcyjnych. Na przykład na styku żelbetowych belek nadprożowych w ceglanej ścianie, ściany i płyty tarasu. Oprócz tego mostki tworzą się w miejscach nieprawidłowo ułożonej termoizolacji, czyli na ścianach, dachach czy stropach. Idealne miejsca do ich powstawania to też okolice ram okiennych i drzwiowych. Mostki cieplne powodują pogorszenie izolacji całego budynku i zwiększone straty ciepła. Wpływa to na wzrost kosztów ogrzewania. Mogą też doprowadzić do zawilgocenia ścian, grzybów czy pleśni. Wymaga to później kosztownych remontów mieszkań i często wymiany całej stolarki okienno-drzwiowej.
Przeczytaj również: Jak montować okna, by uniknąć mostków termicznych?
Aktualne przepisy rygorystycznie regulują wymogi dotyczące przenikania ciepła przez ściany budynku. Oprócz tego inwestorzy także zwracają ogromną uwagę na to, czy budynek jest energooszczędny. Wszystko to przekłada się na zwiększone wymagania oraz ogromny nacisk na możliwie maksymalne ograniczenie powstawania mostków cieplnych. Oczywiście nowoczesne technologie pozwalają poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem ograniczyć powstawanie mostków termicznych podczas montażu okien i drzwi?
Jak montować bez mostków termicznych?
Mostki cieplne w oknach i drzwiach tworzą się w wyniku nieprawidłowego osadzenia ramy okiennej i drzwiowej w murze. Są to tzw. mostki konstrukcyjne i materiałowe. Jak temu zapobiec? Najprościej mówiąc, należy zwracać uwagę na odpowiedni montaż tak, by była zachowana ciągłość izolacji. Dlatego też okna czy drzwi montuje się w warstwie ocieplenia muru. Ogromne znaczenie ma dokładność wypełnienia szczeliny między ramą okna lub drzwi a murem. Izolacja musi zachodzić na ramę okna od zewnątrz na minimum 3 centymetry.
Jaką izolację należy stosować?
Izolacja na zewnątrz – paroprzepuszczalna umożliwiająca odprowadzenie wilgoci.
Izolacja wewnętrzna – izolacja paroszczelna.
Problem z mostkami cieplnymi w oknach narożnych
W ostatnim czasie modne są okna narożne. Umiejscowione są one w miejscach, które i tak narażone są na duże straty ciepła. Co na ten temat mówi specjalista z firmy budowlanej z Braniewa koło Elbląga, PW Marko?
Okna narożne wyglądają bardzo efektownie, szczególnie w kuchni. Jednak montując je, trzeba mieć świadomość o wiele większych strat ciepła, niż miałoby to miejsce w przypadku standardowych okien. Czasami łączy się nie tylko framugi, ale same szyby. Co jeszcze bardzo pogłębia tzw. geometryczny mostek cieplny. Narożnik w 75% otoczony jest chłodem z zewnątrz i tylko w 25% ciepłem z pomieszczenia. Zatem zawsze będzie najchłodniejszym miejscem w całej konstrukcji. Uciekanie ciepła przez takie narożniki jest nieuniknione.
Odpowiedni montaż okien i drzwi ma ogromny wpływ na energooszczędność budynku. W dobie mody na domy pasywne oraz rosnących kosztów ogrzewania wszelkie sposoby, aby ograniczyć wydatki, są pożądane przez inwestorów. Dlatego podczas budowy domu warto zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, nawet kształt okien czy użyte pianki podczas ich montażu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana