Jak prawidłowo zmierzyć otwór okienny?

Prawidłowy pomiar otworów okiennych jest jedną z najważniejszych czynności, jakie musimy wykonać planując zakup nowych okien. Budujesz dom i stoisz właśnie przed zakupem stolarki okiennej? A może remontujesz dom i chcesz wymienić okna na nowe? Właściwe pomiary są kluczowe dla zachowania funkcjonalności i szczelności okien. Jak prawidłowo zmierzyć otwory okienne?
Prawidłowy pomiar okien – dlaczego to takie istotne?
Prawidłowy pomiar otworów pod stolarkę okienną oraz drzwiową decyduje o funkcjonalności okien oraz drzwi. Błędy w pomiarach mogą skutkować problemami z montażem okien. Ale nie tylko! Próba osadzenia w otworze zbyt małego okna może skutkować problemami w zakresie szczelności stolarki. Wstawiając w otwór zbyt duże okno, pozostawimy niewystarczające luzy dylatacyjne, czego konsekwencją może być wyginanie się profili, rozszerzających się np. pod wpływem zmian temperatury. Dodatkowo, z powodu braku wystarczającej ilości wolnego miejsca, nie będzie można zastosować pełnego i właściwego uszczelnienia, co w efekcie może prowadzić do przeciekania.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć ewentualnych błędów w pomiarach, jest powierzenie tej czynności wykwalifikowanej firmie, takiej jak na przykład Kędziora z Sochaczewa, oferującej zarówno sprzedaż, jak i montaż stolarki okiennej i elementów dodatkowych, takich jak rolety czy parapety. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne wykonanie pomiaru, warto byś pamiętał o kilku kwestiach.
Jak zmierzyć szerokość otworu okiennego?
Szerokość otworu okiennego należy mierzyć w kilku miejscach (przynajmniej w trzech). Dlaczego? Wymiary otworu w różnych miejscach mogą być nieco inne. Po zmierzeniu otworu przy suficie, po środku i przy parapecie, wybierz najniższą z otrzymanych wartości i odejmij od niej 3 cm (po 1,5 cm z każdej strony) na ustawienie i piankowanie okna.
Jak zmierzyć wysokość okna?
Po zmierzeniu szerokości otworu okiennego, możesz przystąpić do wykonania pomiaru wysokości. Podobnie, jak w przypadku pomiaru szerokości, wysokość otworu mierzy się również w kilku miejscach. Tym razem jednak, od najmniejszej wartości odejmujemy 5 cm (3 cm na listwę parapetową, 2 cm na luz montażowy). W przypadku, gdy nie planujemy montażu parapetu, od najniższego wyniku odejmujemy jedynie 2 cm wymagane na ustawienie i piankowanie stolarki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Okno - Sky Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Wojciech Gajda
Okna woj. łódzkie98-400 Wieruszów, os. Warszawska 46
-
Okna Protect Autoryzowany Przedstawiciel Oknoplus
Okna woj. mazowieckie02-473 Warszawa, Popularna 6
-
Drewmat Szołtysik Z.P.H.U. Joanna Mikołajewska
Okna drewniane woj. śląskie42-660 Kalety, Wolności 74