Kryteria wyboru nawiewników okiennych
Montaż nowoczesnych okien pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności, jeżeli chodzi o koszty ogrzewania budynku. W wielu przypadkach zbyt wysoka szczelność stolarki budowlanej ogranicza wprawdzie straty ciepła, jednak może okazać się również poważnym problemem, jeżeli budynek nie został zaprojektowany według obowiązujących obecnie reguł. Sposobem na poradzenie sobie w takiej sytuacji jest montaż odpowiednich nawiewników okiennych.
Dlaczego warto korzystać z nawiewników okiennych?
Wnętrze budynku powinno być odpowiednio zabezpieczone przed utratą ciepła, jednak równie istotna będzie właściwa wymiana powietrza. W starszych budynkach, w których zastosowano wentylację grawitacyjną, montaż nowoczesnych okien może zaburzyć przepływ powietrza, które wcześniej dostawało się do środka za sprawą szpar w starego typu oknach skrzynkowych i przez nieszczelności pokrycia dachowego. Choć oznaczało to utratę pewnej ilości ciepła, to umożliwiało sprawne odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz dzięki różnicy ciśnień działającej podobnie jak cug kominowy, ułatwiając osiągnięcie optymalnej wilgotności. Zakłócenie tego procesu powoduje jednak, że do wewnątrz nie tylko nie dociera świeże powietrze, ale również pojawiająca się wilgoć skrapla się w pomieszczeniach, sprzyjając rozwojowi grzybów i pleśni. Równowagę można przywrócić, decydując się na montaż wywietrzników okiennych. Właściwie zainstalowane będą efektywnie i pozwolą na uniknięcie problemów ze zbyt wysoką wilgotnością.
Co brać pod uwagę przy wyborze nawiewników okiennych?
Nawiewniki występują w trzech różnych wariantach o odmiennym sposobie działania. Najprostsze konstrukcje to nawiewniki sterowane ręcznie, w których wielkość strumienia reguluje się samodzielnie, dobierając ustawienie przepustnicy. W nawiewnikach ciśnieniowych przepływ następuje wówczas, gdy różnica między ciśnieniem panującym wewnątrz oraz ciśnieniem zewnętrznym przekracza dopuszczalny zakres. Automatycznie działają również nawiewniki higrosterowane, które zwiększają przepływ, gdy rośnie wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Montowany nawiewnik powinien zapewniać właściwy poziom przepływu powietrza, pozwalający na jego wymianę z intensywnością odpowiadającą 20 m3/h na każdą osobę korzystającą z pomieszczenia. W zależności od potrzeb nawiewniki trzeba więc zamontować w jednym lub kilku oknach, wybierając pomieszczenia oddalone od wylotów wentylacji grawitacyjnej. Nawiewniki okienne są dostępne w firmie Rotombud, która prowadzi sklep NawiewnikOkienny.pl. Oferuje ona rozwiązania do okien różnych typów w wielu rozmiarach i kolorach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana