Stolarka okienna i drzwiowa a termoizolacja budynku
Kompleksowa termomodernizacja budynku mieszkalnego może być przeprowadzona poprzez wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Decydując się na tak kompleksowe działania można mieć pewność, że rachunku za prąd i energię będą niższe. Należy pamiętać również o prawidłowym montażu nowych okien i drzwi (najlepiej wynająć do tego fachowców) – w innym wypadku komfort użytkowania danego budynku będzie znacznie obniżony.
Okna i drzwi a termomodernizacja – jak to wygląda w praktyce?
Eksperci są zdania, że przez nieszczelne okna lub drzwi z budynku może uciec nawet 40% ciepła. O ilości odpływającego ciepła decydują współczynniki przenikania ciepła i przepuszczalności energii cieplnej. Wnioski, jakie można wyciągnąć z badań, mówią m.in. o istocie warstw szyb (przykładowo szyba trójwarstwowa daje lepsze wyniki i niższy współczynnik przenikania ciepła z wnętrza).
Przeczytaj również: Jak wybrać stolarkę okienną? Najważniejsze parametry okienne
Aby stolarka okienna i drzwiowa była kompletna i trwała, musi być odpowiednio zamocowana – najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta i ogólnymi zasadami w budownictwie. Najlepiej nastawić się na tzw. montaż warstwowy (ciepły) oraz właściwe uszczelnienie okien i drzwi z murem (to w tych miejscach najczęściej dochodzi do straty ciepła).
Przeczytaj również: O czym mówi współczynnik Uw okna?
Kompleksową termomodernizacją budynków mieszkalnych zajmuje się firma FUDAL z Małopolski.
Dofinansowanie do termoizolacji domu
Zadbanie o termoizolację budynku mieszkalnego może być kosztownym rozwiązaniem. Nie każdą rodzinę będzie na to stać. Istnieje na szczęście kilka dofinansowań, które pomagają obniżyć koszty kompleksowej termomodernizacji (głównie zakupu i montażu nowych okien, drzwi, bramy garażowej).
Pierwszy sposób to uczestnictwo w programie Czyste Powietrze, a drugi to tzw. ulga termomodernizacyjna. Program Czyste Powietrze pozwala sfinansować docieplenie budynku, a także wymianę pieca grzewczego, stolarki okiennej. Domownicy mogą otrzymać bezzwrotną dotację lub nisko oprocentowaną pożyczkę (wiele zależy od ich zamożności, miesięcznego dochodu na jednego członka rodziny i prawidłowości wypełnienia wniosku). Wysokość dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze może wynieść maksymalnie 53 tysiące złotych.
Ulga termomodernizacyjna dotyczy wszystkich właścicieli istniejących od jakiegoś czasu domów jednorodzinnych. Ich mieszkańcy przez trzy lata mogą odliczać sobie do 23% wydatków na termoizolację (o maksymalnej kwocie, podobnie jak w programie Czyste Powietrze, 53 tysiące złotych). Ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona m.in. dla przedsiębiorców płacących podatek linowy, ryczałtowcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana